TJ Sokol Rosice nad Labem

Oficiální stránky fotbalového klubu
TJ Sokol Rosice nad Labem
tjsokolrosice.sklub.cz

Příští zápas

TJ Spartak Sezemice vs TJ Sokol Rosice n. L.

Datum a čas konání: 28.7.2024 17:00

Historie

Počátky rosického fotbalu

Psal se rok 1905 a několik žáků navštěvující měšťanské a střední školy v Pardubicích odkoukalo od místních chlapců novou hru, která byla na úplném začátku. Mezi těmito nadšenci byli Josef Skala, Ruda Křepelka, Zdeněk Pilař, L. Dolenský, bratři Kmoníčkové a další. S mnoha obtížemi, ale s obrovským nadšením se uskutečnil na západní straně borového lesíka pana Topiče první zápas v historii Rosic. S výsledkem 3:3 se domácí rozešli s týmem 3. měšťanky v Pardubicích.

Rok 1906 je rokem založení sportovního kroužku, který položil základy pro ustavení fotbalového klubu.

V období mezi lety 1907 - 1911 se kopalo na návsi před školou, ovšem přes odpor sousedů. Bylo sehráno několik zápasů pod jménem SK POLABÍ ROSICE. Prvním velkým vzorem byl populární sportovec SK Pardubice Ota Reich, od kterého se rosičtí učili základní technické prvky.

 

Období 1920 - 1938

 

Na prvním sněmování po válce byl zvolen předsedou Ing. Jar. Jarkovský. Za předsednictví Rudy Křepelky získal klub nové hřiště na pozemcích paní Topičové za roční nájem 800 Kčs. Výkonnost klubu stoupala a jeho popularita se rozšířila do celé oblasti východních Čech. Časté pozvánky k zápasům přicházely z Jaroměře, Hradce Králové Týniště, Náchoda, Skalice, Chrudimi.

Vzpomeňme také prvního zájezdu na Moravu a účast memoriálu Kinského. Rosický fotbal však začíná trpět pod tlakem Semtína, který našim hráčům umožňoval najít pracovní příležitosti, ale s podmínkou přestupu do závodního klubu. V mistrovském zápase rosičtí i bez bývalých opor porážejí Explosii 4:2, ale je to poslední úspěch až do roku 1927.

Semtín Odčerpává další hráče a situace dospěla tak daleko, že činnost klubu je na několik let zastavena.

Teprve rok 1927 lze označit za znovu rozšíření rosického fotbalu. Předsedou byl zvolen Václav Livora a za finanční pomoci dobrovolných hasičů se začal v Rosicích hrát opět fotbal. Původní hřiště bylo rozparcelováno na stavbu rodinných domků a tak museli sportovci vydražit obecní pozemky a začít budovat hřiště nové. Bylo za potřebu mnoha potu a úsilí, aby při 30. výročí založení klubu mohlo být otevřeno nové hřiště i s novými kabinami. Vzpomeňme jméno dalšího předsedy Grunta, za jehož působení se kabiny dokončovaly a došlo ke zvýšení celkovésportovní úrovně. Za své zásluhy byl později jmenován čestným předsedou. I přes všechny úspěchy nastává další odliv hráčů do Semtína a navíc se na Evropou začínají stahovat válečná mračna. Po vyhlášení protektorátu nastává úplná stagnace.

Poválečná léta 1946 - 1950

 

Květen 1945 - všichni si konečně mohli svobodně vydechnout, ale následky války byly hrozné. Někteří sportovci se již na trávník nevrátili a na hřišti bylo téměř vše zničené. Znovu bylo nutno začít prakticky od začátku. Činnost klubu se začala rozvíjet díky několika obětavcům a za všechny uveďme Fráňu Rosůlka, Jar. Netymacha, L. Košťálka, bratry Diveckých Jánských a další. V roce 1946 se již fotbal hrál, ale se střídavými úspěchy.

V letech 1947 - 49 klub zápasí s problémem přivést k fotbalu mládež, neboť hráčská základna se povážlivě zmenšila a mužstvo pět pokleslo ve výkonnosti.

Úspěchy v letech 1950 - 1963

 

Rok 1950 - 51 je mezníkem, kdy se fotbalisté stali členy TJ SOKOL ROSICE a tím bylo rozhodnuto o samostatnosti oddílu kopané. Další dva roky jsou však znovu krizové. Návrh Jiskry Semtín na sloučení s divizním oddílem byl výborem Sokola zamítnut.

V roce 1955 je díky obětavosti několika jedinců za vedení předsedy Františka Vaňka dostavěna sokolovna. Do klubu se vrací ligový hráč Josef Skala, nejprve jako hráč a později jako úspěšný trenér. Padesáté výročí klubu probíhá v atmosféře začínajících vzestupu. V roce 1960 činnost klubu kulminuje, mužstvo vede Josef Suda.V roce 1961 Rosice postupují do I. A třídy. Rosický dres tehdy oblékali mimo jiné Vl. Rosůlek, Karel Vojtěch st., Karel a Slávek Kmoníčkové a také hokejisté Láďa Dvořáček ( Šmajda ), Danihelka, Bendák a další.

 

Období 1965 - 1975

Činnost klubu v tomto období byla provázena finančními problémy, neboť příspěvky od ČSTV nemohly pokrýt náklady na činnost. Proto se v činnosti klubu objevuje pravidelně pořádání sportovního karnevalu a dalších akcí, které zajišťují finanční výpomoc. V tomto období se dostal na vrchol své sportovní kariéry Karel Vojtěch st. který byl 5x vyhodnocen jako nejlepší hráč.

V roce 1966 oddíl poprvé hostoval v zahraničí. Po debaklu doma s družstvem BSG Chemie Halle Dresden dokázalo mužstvo zvítězit v Drážďanech 2:1. Celkově však byla výkonnost týmu kolísavá, spíše s klesající úrovní.

Rok 1971 - jubileum 65 let trvání oddílu byl ve znamení úspěchů na poli společenském ( slavnostní schůze za účasti mnoha hostů, výstavka trofejí ), ale rozčarování přišlo na poli sportovním. Mužstvo sestoupilo do okresního přeboru. V následujícím roce opět hráči odpovědně přistupují k tréninku a patřičnou motivací k zápasům a po roce je jejich úsilá korunováno úspěchem.V sezóně 1973 / 1974 jsou rosičtí opět mezi oddíly I. B třídy.

 

Léta 1975 - 1996

V letech 1975 - 1977 si mužstvo udržovalo stále svůj standart v I. B třídě a až v roce 1978 si vybojovalo svýmu výkony postup do I.A třídy. Rosice si postup vybojovali a stali se nejúspěšnějším nováčkem-zástupcem našeho okresu. Mužstvo v této třídě se udrželo až do jara 1980, kdy se po matných výkonech opět vrátilo do I.B třídy. Podíleli se na tom odchody některých hráčů i fandů, ketří jim věřili, že se mužstvo vzchopí a vrátí se zpět. Bohužel to byla marná touha hráčů i fandů, ale takový je sport. Snad chybělo sportovní štěstí nebo sportovní srdce, které by bušilo pro oddíl. A tak se hrálo se střídavými úspěchy, až do roku 1996, kdy mužstvo k údivu všech spadlo až do okresního přeboru. Bylo to veliké zklamání jak pro hráče, tak i pro diváky. Byl to trapas, neboť klub tento rok slavil 90 let od svého založení. Byla to opravdu hořká pilulka. Snad jen slabou náplastí bylo, že v rámci oslav "Stará Garda" porazila 4:3 slavnou pražskou AMFORU, za kterou hrál František Veselý, Salava, Rosák a další. U domácích se o vítězství zasloužili bývalí hráči klubu - Karel Vojtěch st., Karel Vojěch ml., Šimůnek, Kozel, Dušek, Hanč, Filona, Sůra, Uhlíř, Pavel st., Rosůlek st. a další.

Současnost 1997 - 2008

 

V roce 1997 se mužstvo pět vrátilo do I. B třídy a bylo to opravdu překvapení hlavně díky výkonnosti hráčů. Byl to nástup nové generace, která měla zájem o hru. Oporou bylli hráči Aleš Svoboda, Lukáš Hamerský, Petr Šedivý, Martin Urbánek, Petr Praus a další. Znovu se střídali úspěchy s neúspěchy, ale mužstvo se udrželo.

Od roku 1998 se mužstvo drželo v I.B třídě v popředí tabulky až do roku 2006, kdy klub slavil kulatých "100 let" od svého založení. A při té příležitosti mužstvo vybojovalo postup do I.A třídy.Rosice jsou jedním z nejstarších klubů v kraji.  Po dvou letech ovšem Rosice spadli zpět do I.B třídy. Od roku 2008 má oddíl konečně dvě družsva žáčků, hrající Krajský přebor. Je škoda, že oddíl nemá ještě dorost, ale to záleží hlavně na rodičích, kteří někdy vidí svého syna, jak se z něho stane ligový hráč, který bude oplývat množsvím peněz, ale sami nevědí, co odříkání vrcholový sport stojí. Přitom velkou tradici zde měl žákovský turnaj elévů. V roce 2006 se konal zatím poslední 11. ročník, které má dobré jméno i u takových klubů jako je AC Sparta Praha, Baník Ostrava, Junior Teplice, FK Kolín, Slovan Liberec, Baumit Jablonec. Co více si mohou mladí adepti přát. Pokud se prvnímu mužstvu bude dařit, tak si snad i ti rodiče s dětmi k nám cestu najdou.

 

Poslední zápas

TJ Sokol Rosice n. L.
FK Jiskra Heřmanův Městec B
1:1
Podrobnosti

Tabulka

1. SK Stolany 26 91:34 62
2. SK Rozhovice 26 86:30 60
3. AFK Opatovice nad Labem 26 44:34 53
4. TJ Slavoj Choltice 26 53:49 43
5. AFK Horní Jelení 26 53:45 38
6. TJ Přelovice 26 52:41 36
7. SK Rváčov 26 49:51 35
8. TJ Sokol Rosice n. L. 26 58:73 33
9. TJ Sokol Svratouch 26 44:57 32
10. TJ Mezilesí Načešice 26 45:49 31
11. TJ Tatran Hrochův Týnec 26 36:49 31
12. TJ Luže 26 47:64 29
13. FK Přelouč B 26 27:58 14
14. SK Řečany nad Labem.. 26 28:79 14

Kompletní tabulka

Najdete nás na Facebooku

Ze světa sportu

Slavia veze jen bod. Liberec v Karviné otočil…

Jeden ze tří největších favoritů na titul ztratil body hned v prvním kole nového ročníku fotbalové ligy v Uherském…

Trpišovský: Reprezentanti hráli, protože se…

Ani deset reprezentantů z nedávného evropského šampionátu nepomohlo kouči slávistických fotbalistů Jindřichu…

Počet návštěv: 60343
Posledních 30 dnů: 188 | Posledních 7 dnů: 73 | Poslední den: 16

© 2024 TJ Sokol Rosice nad Labem | Všechna práva vyhrazena | jirik.hofman@gmail.com
Vytvořeno službou Sklub.cz

Chcete zobrazit mobilní verzi?

Ano Ne